تشک

درمان بیماری سل | تشخیص و علائم بیماری سل و روش های درمان

جمعه, 13 اکتبر , 2017

درمان بیماری سل | تشخیص و علائم بیماری سل و روش های درمان

اخبار پزشکی و سلامت پارلین » بیماری سل چیست؟ چقدر اطلاعات در مورد این بیماری و روش های کنترل و درمان بیماری سل این نوع بیماری دارد؟ آیا بیماری سل واگیر دار است؟ با ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات کامل تری درباره این بیماری خطرناک واگیردار بدست آورید.

توضیحاتی درباره بیماری سل

سل یکی از مهم ترین بیماری های عفونی واگیر دار است که از زمان دور وجود داشته است این بیماری توانایی درگیر نمودن تمامی ارگان های بدن را دارد در این بیماری ریه ها بیشتر دچار این بیماری می شوند

چه عواملی باعث بیماری سل می شود؟

به گفته معاون آموزشی مرکز تحقیقات سل و بیماریهای ریوی مصرف داروهای بیولوژیک بویژه در برخی بیماری ها مانند روماتوئید آرتریت و کرون و پیوندها رو به افزایش است و تحقیقات نشان می دهد ادامه مصرف این داروها، سل نهفته را به سل فعال تبدیل می کند.

بیماری سل به شکل میکروب وارد بدن شما می شود که این میکروب فقط توسط میکروسکوب در بدن دیده می شود همچنین این میکروب به راحتی در هوا شناور می ماند و چون این بیماری به صورت میکروب است لذا ممکن است این بیماری به افراد سالم هم منتقل شود دقیقا مثل بیماری سرماخوردگی

درمان بیماری سل

آمار دقیق مبتلایان به بیماری سل در ایران و جهان

آمار دقیقی وجود ندارد اما آمار جهانی نشان می دهد که یک سوم جمعیت دنیا به سل آلوده اند که به نظر می رسد در کشور ما نیز یک چهارم مردم آلودگی نهفته داشته باشند.باید برای ریشه کنی سل، افرادی را که به صورت نهفته به آن آلوده هستند، شناسایی و درمان کنیم، در واقع این یک استراتژی است که برای بیماران پرخطر داشته ایم که باید طی سالهای آینده به جمعیت عمومی کشور تعمیم داده شود تا شاهد ریشه کنی سل در کشور باشیم.

روش های تشخیص بیماری سل و درمان بیماری سل

روش های تشخیص عمده بیماری سل در کشور وجود دارد، همچنین روش های درمانی مناسبی را نیز در کشور شاهدیم که معمولا به صورت رایگان انجام می شود. میزان موفقیت درمان در بیماران سل حساس بیش از ۸۰ درصد و بیماران سل مقاوم حدود ۶۰ درصد است که معمولا افراد بی خانمان، معتادان، زندانیان و سالمندان جزو دسته دوم هستند. در رابطه با درمان بیماری سل اگر بیماران مبتلا به سل داروهای خود را به طور منظم مصرف کنند در روند درمانی آنها مشکلی پیش نخواهد آمد.

در حالت عادی این بیماری قابل مشخص نیست و معمولا این بیماری علائمی مانند احساس خستگی ، بی اشتهایی ، کاهش وزن ، ضعف عمومی ، تعریق شبانه بخصوص در نیمه فوقانی بدن ، قاعدگی نامنظم یا تب های خفیف نمایند. این علائم و نشانه ها اغلب در زمان فعالیت کاری شدید یا استرس های هیجانی تشدید می گردند. همچنین در بخی بیمار های دیگر ممکن است به صورت تب دار حاد, لرز و علائم عمومی شبیه آنفولزا دیده شود.

آیا بیماری سل کشنده است

بله سل بیماری خطرناکی است که به عنوان دومین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می شود در صورتی که فرد بیمار متوجه بیماری اش نشود و این بیماری در بدن او رشد کند روش های درمان این بیماری نیز سخت تر میشود.  

درمان بیماری سل | تشخیص و علائم بیماری سل و روش های درمان

وضعیت درمان بیماری سل در ایران

کشور ایران در بیماری سل جزو کشورهایی به شیوع کم تا متوسط طبق طبقه بندی سازمان جهانی بهداشت قرارد دارد  و اوضاع نسبتاً خوب است.

درمان بیماری سل | تشخیص بیماری سل و علائم بیماری سل و روش های درمان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

...